Służby miejskie i wojewódzkie są gotowe do udzielenia wsparcia osobom najbardziej potrzebującym w trudnych warunkach pogodowych.
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, wzorem poprzednich lat, uruchomił na początku listopada br. specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać informacje dotyczące miejsc noclegowych oraz punktów wydających żywność osobom w kryzysie bezdomności na terenie województwa śląskiego. Numer infolinii: 987 (zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych). Połączenia są bezpłatne. Infolinia obsługiwana jest całodobowo.
W Częstochowie działania na rzecz osób w kryzysie bezdomności realizuje Partnerstwo lokalne na rzecz przeciwdziałania bezdomności na terenie Gminy Miasta Częstochowy. Koordynatorem działań Partnerstwa jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie. W skład Partnerstwa wschodzą członkowie organizacji pozarządowych oraz instytucji takich jak - Straż Miejska, Policja, szpitale oraz placówki świadczące wsparcie. Partnerstwo w okresie trudnych warunków pogodowych i niskich temperatur wdraża dodatkowe działania osłonowe i wspierające osoby potrzebujące. W ramach tych działań miejsca niemieszkalne są stale monitorowane przez patrole streetworkerów (2 patrole złożone z przedstawicieli: Caritas Archidiecezji Częstochowskiej oraz Stowarzyszania Wzajemnej Pomocy AGAPE, w zależności od potrzeb liczba patroli ulega zwiększeniu), a także pracowników socjalnych, strażników miejskich oraz funkcjonariuszy Policji. Streetworkerzy aktualizują także na bieżąco mapę miejsc niemieszkalnych, w których przebywają osoby bezdomne, przekazując je do służb, co pozwala sprawnie i szybko reagować.
Jak co roku, członkowie Partnerstwa przygotowując się do okresu jesienno-zimowego wdrożyli i zaktualizowali założenia tzw. „Akcji Zima”, w ramach której w najmroźniejsze noce do miejsc niemieszkalnych patrole będą dostarczały gorące posiłki, a także m.in. kołdry i odzież. To zawsze także okazja do porozmawiania i nakłonienia osób w kryzysie bezdomności do skorzystania z Ogrzewalni Miejskiej, a także pomocy długofalowej w schroniskach.
Z jakiej jeszcze pomocy mogą w Częstochowie skorzystać osoby bezdomne?
- Pobyt w Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a – pobyt doraźny, bez konieczności skierowania i decyzji z MOPS. W placówce osoby bezdomne mogą się wykąpać i przebrać się w czystą odzież. - Możliwość skorzystania z łaźni prowadzonej przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Krakowskiej 80/P oraz łaźni funkcjonującej w ramach Ogrzewalni Miejskiej przy ul. Sikorskiego 78a. - Schronienie w placówkach całodobowych (5 placówek). Uzyskanie schronienia odbywa się na podstawie decyzji kierującej, wydanej przez MOPS w Częstochowie. - W roku 2024 Gmina Miasto Częstochowa zabezpieczyła 275 miejsc dla osób bezdomnych z terenu Częstochowy, w tym 240 miejsc w placówkach całodobowych i 35 miejsc w Ogrzewalni Miejskiej. - Posiłki przyznane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie na podstawie decyzji administracyjnej wydawane są w stołówce Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” przy ul. Krakowskiej 34 w Częstochowie. - Ponadto codziennie w ramach pomocy doraźnej (bez skierowania i decyzji MOPS), Fundacja wydaje również poczęstunek dla osób potrzebujących pomocy. - Paczki żywnościowe w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Paczkę można otrzymać na podstawie skierowania z MOPS w Częstochowie w Punkcie Dystrybucji Żywności Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Ogrodowej 24/44. - W MOPS świadczona jest pomoc finansowa: zasiłki celowe, okresowe, stałe oraz zasiłki na zakup żywności w ramach Programu „Posiłek w szkole i w domu”. Potwierdzane jest też na bieżąco prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, aby osoby bezdomne mogły korzystać z pomocy medycznej. - Organizacje pozarządowe udzielają doraźnie pomocy w postaci odzieży i obuwia. - Praca socjalna – prowadzona m.in. przez pracowników MOPS w Częstochowie, której celem jest wsparcie długofalowe zmierzające do zidentyfikowania trudności i problemów, a także możliwości poprawy sytuacji życiowej. Jej jednym z głównym elementów jest pomoc w procesie usamodzielniania i wychodzenia z bezdomności.
Częstochowski magistrat prosi mieszkanki i mieszkańców o zwracanie uwagi na sytuację osób, które w okresie niskich temperatur i trudnych warunków atmosferycznych mogą wymagać szczególnej pomocy, przede wszystkim: osób bezdomnych, osób starszych, chorych i samotnych. W przypadku konieczności udzielenia pomocy należy niezwłocznie zawiadomić służby np. dzwoniąc pod numer alarmowy 112, zawiadomić Straż Miejską – numer 986, czy poinformować MOPS w Częstochowie – tel. 34 324 38 22 – Sekcja ds. Przeciwdziałania Bezdomności.
Źródło: UM Częstochowy |