Wodociągi Częstochowskie w ramach działalności pozastatutowej prowadzą szeroką edukację ekologiczną dla dzieci i młodzieży szkolnej obejmującą konkursy plastyczne, konkursy z wiedzy o ochronie środowiska, prelekcje tematyczne, a także możliwość zwiedzania obiektów. 8 listopada uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie odwiedzili najstarsze, bo funkcjonujące od 1928 roku ujęcie Wierzchowisko.
fot.PL
- Wodociągi Częstochowskie poza działalnością statutową, którą w tym przypadku jest dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków, prowadzą szereg akcji prospołecznych, proekologicznych, proedukacyjnych. Oprócz ustawianych saturatorów, montowanych źródełek, organizowanych prelekcji, czy wykładów ostatnio mieliśmy możliwość goszczenia na ujęciu Wierzchowisko młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie - mówi Paweł Gruszczyński, rzecznik Wodociągów Częstochowskich. - Takie spotkania, możliwość zwiedzania obiektu od strony produkcyjnej, mają na celu wyczulenie i uwrażliwienie na problematykę zasobów wodnych w zakresie jakościowym i ilościowym.
Flagową inicjatywą Wodociągów Częstochowskich w wymiarze społecznym i edukacyjnym jest akcja "Piję wodę z kranu", promująca ideę zrównoważonego rozwoju i zdrowego trybu życia. Spółka od wielu lat stara się docierać z tym przekazem do dzieci i młodzieży.
- Edukacja zaczyna się od najmłodszych lat, od dzieci i młodzieży, stąd współpraca zarówno z przedszkolami, szkołami podstawowymi, uczelniami, ale również z mieszkańcami miasta w ramach dni otwartych Wodociągów Częstochowskich. Jeżeli dotrzemy do dzieci i młodzieży, możemy być pewni, że te efekty będą widoczne i wymierne w dorosłym życiu - przekonuje Paweł Gruszczyński.
Przedsiębiorstwo nieprzypadkowo zaprasza młodych mieszkańców Częstochowy i okolic do zwiedzania ujęcia Wierzchowisko. Obiekt charakteryzują dwie dość niezwykłe rzeczy. Chodzi o źródło, które do tej pory jest najbardziej wydajnym ujęciem, a także funkcjonujący do dziś agregat prądotwórczy firmy Škoda z 1961 roku. Ciekawostką z lat 90. ubiegłego wieku jest z kolei stacja ozonowania, której zbiornik o pojemności 366 m3 umiejscowiono na dachu. Ten unikalny układ służy temu, aby po reakcji z ozonem woda trafiała grawitacyjnie do zbiornika magazynowego, skąd jest pobierana przez pompy i tłoczona w kierunku Częstochowy i gminy Mykanów.
Ujęcie wody Wierzchowisko to nie tylko ciekawostki z poprzedniego stulecia, ale też unikalne w skali kraju rozwiązania technologiczne. W obiekcie, do redukcji ponadnormatywnych stężeń azotanów (działanie kancerogenne na układ trawienny i krew) stosuje się metodę biologicznej denitryfikacji, która wykorzystuje procesy naturalnie występujące w wodzie i glebie.
O tym wszystkim mogła przekonać się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 21, gdzie funkcjonuje wodociągowe źródełko. - W szkole jest źródełko, z którego dzieci piją wodę i chcieliśmy, aby dowiedziały się, skąd ona bierze się w rurach oraz miały świadomość, że o nią trzeba dbać i ją szanować - mówi Karolina Kłak, nauczycielka SP nr 21.
Ujęcie wody dla miasta Częstochowy i gminy Mykanów, znajdujące się w Kolonii Wierzchowisko na terenie urokliwego lasu, zrobiło ogromne wrażenie na odwiedzających.
- Bardzo podoba mi się w wodociągach, można się wiele nauczyć, a sama wycieczka jest bardzo ciekawa. Dzięki temu wiem, że woda, która płynie do naszych domów jest bardzo czysta - mówi Hania, uczennica SP nr 21.
- Podobało mi się to, jak pan oprowadzał nas po różnych miejscach, gdzie oczyszcza się wodę i opowiadał, skąd ona się bierze. Spodobały mi się maszyny do ozonowania wody. Jestem pod wrażeniem, że są takie rzeczy. Ja sama chętnie piję wodę z kranu, bo jest bardzo smaczna - twierdzi Gabrysia.
Źródło: własne, Wodociągi Częstochowskie |