Przegląd filmów Kieślowskiego,Wajdy i Morgensterna będzie towarzyszył wystawie plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego w Miejskiej Galerii Sztuki.
fot. Andrzej Pągowski
W 2016 roku Andrzej Pągowski – znakomity plakacista, ilustrator, scenograf i malarz – zainicjował autorski projekt „Kieślowski na nowo”. Stworzył w nim zupełnie nowe plakaty do rozmaitych filmów Krzysztofa Kieślowskiego – fabularnych, krótkometrażowych, także etiud. Plakatów powstało w sumie 45. Pokazano je po raz pierwszy przy okazji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Z kolei w roku 2020 – z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci Andrzeja Wajdy – pod hasłem ,,Wajda na nowo” Pągowski zrobił plakaty do 60 filmów autora ,,Człowieka z marmuru” – fabuł, dokumentów, etiud. Na dwóch cyklach artysta nie poprzestał – po jakimś czasie po nowemu odczytał także – na 20 plakatach – kino Janusza Morgensterna. Cykle o Wajdzie i Morgensternie także wystawiono przy okazji gdyńskiego festiwalu. Pągowski nawiązuje do najlepszej tradycji polskiego plakatu związanego z dziełem filmowym, a zarazem zachowującego artystyczną autonomię.
Dotychczas wszystkie trzy projekty były prezentowane oddzielnie. A teraz Miejska Galeria Sztuki scala je w jedną prezentację. Miłośniczkom i miłośnikom kultury nie pozostaje nic innego, jak rezerwować sobie czas na wizytę w siedzibie MGS.
Autorem motywu graficznego wystawy jest sam Andrzej Pągowski. Towarzyszy jej też katalog z tekstami autora, a także krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 września o godz. 18 w siedzibie MGS przy al. NMP 64.
Ekspozycji będzie towarzyszyć przegląd wybranych tytułów wszystkich trzech reżyserów – pierwszy seans 17 września, ostatni – 30 października. OKF ,,Iluzja” przypomni ,,kolorową” trylogię Kieślowskiego, ,,Polowanie na muchy”, ,,Wesele” i ,,Kronikę wypadków miłosnych” Wajdy oraz ,,Jowitę”, ,,Trzeba zabić tę miłość” i ,,Mniejsze niebo” Morgensterna.
Bilety – 13 zł. A po szczegóły, daty i godziny trzeba wpadać na strony www ,,OKF” Iluzja oraz Miejskiej Galerii Sztuki.
Źródło: UM Częstochowy |