W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyła się oficjalna część X Regionalnego Dnia Inżyniera Budownictwa. Rozstrzygnięto też branżowy konkurs na najlepszą pracę dyplomową.
fot. Łukasz Kolewiński
Spotkanie poprowadziła Agata Modrzycka – przewodnicząca zarządu Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) w Częstochowie. Sala sesyjna zapełniła się przedstawicielami różnych gremiów i podmiotów składających się na środowisko budowlane – w tym powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, administracji architektoniczno-budowlanej, instytucji miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Nie było to więc spotkanie ściśle ,,inżynierskie”, ale – co kilka razy podkreślano – integrujące szerokie środowisko aktywne w branży budowlanej. Obecni byli też zatem przedstawiciele firm oraz naukowcy Politechniki Częstochowskiej zajmujący się sferą budownictwa. Młodsze pokolenie specjalistów reprezentowali m.in. laureaci nagród i wyróżnień w konkursie na prace dyplomowe.
Spotkanie otworzył – dziękując za zaproszenie na kolejne branżowe święto – prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, skądinąd inżynier budownictwa po Politechnice Częstochowskiej. Mówił sporo o tym, czego można się spodziewać w tej dziedzinie gospodarki, kiedy do Polski będą mogły wreszcie spłynąć fundusze unijne w ramach perspektywy finansowej 2021-2027.
Głos zabrał także Roman Karwowski – przewodniczący rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (ŚLOIIB). Zauważył, że terenowa placówka w Częstochowie wybrała ,,naukowy” sposób na obchodzenie tego dnia – z przedstawicielami Wydziału Budownictwa PCz (w programie dnia jest bowiem także wykład). Podkreślił integrujący całe środowisko walor takiego sposobu świętowania, który potem pomaga w codziennej pracy zawodowej.
Swoje wystąpienie miał też dr hab. inż. Maciej Major, prof. PCz, dziekan Wydziału Budownictwa. Opowiadał o wysokiej pozycji wydziału na uczelnianej mapie Polski – są aspekty, w których częstochowski Wydział Budownictwa lideruje w kategorii podobnych jednostek. Dziekan podkreślał obecność kierunków interdyscyplinarnych w ofercie edukacyjnej – jak architektura krajobrazu oraz budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM (ang. Building Information Modeling – modelowanie informacji o budynku). Skierował też do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka podziękowania za wspieranie bazy dydaktycznej – w 2022 roku Miasto, w ramach ,,Akademickiej Częstochowy”, przekazało dotację 30 tys. zł na nowoczesne Laboratorium Grafiki Komputerowej dla kierunku budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM.
Prezydent Częstochowy odebrał złotą odznakę honorową od Zarządu Głównego PZITB za wieloletnie wspieranie samorządu zawodowego i zaangażowanie w jego sprawy. Medale odebrały osoby, które dekadę temu organizowały w naszym mieście pierwsze takie środowiskowe spotkanie. Branżowe wyróżnienie odebrała też dr inż. Aleksandra Repelewicz, kierownik ds. rozwoju Wydziału Budownictwa. Magdalena Trzepizur z Klubu Ludzi Aktywnych Zabiegani Częstochowa została uhonorowana za wieloletnią współpracę m.in. przy organizacji 11 edycji Mistrzostw Polski Budowlanych i Architektów w biegu na 10 km. Nagrodzono najlepsze prace dyplomowe z obszaru budownictwa. Były też dwa wyróżnienia. Symboliczne czeki otrzymali: za najlepszą pracę inżynierską – Piotr Pawlik, a za najlepszą magisterską – Oliwia Zalas. Święto braci budowlanej trwa przez cały piątek. Po południu w Domu Technika NOT zaplanowano jeszcze grę edukacyjną, a potem spotkanie integracyjne branży. Całość organizują wspólnie Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Śląska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa oraz Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.
Źródło: UM Częstochowy |