W czwartek, 7 września podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Collegium Medicum im. dr. Władysława Biegańskiego w UJD i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Częstochowie.
fot. UJD w Częstochowie
Szpital Specjalistyczny (którego organem założycielskim jest samorząd Województwa Śląskiego) to druga placówka medyczna, z którą UJD podpisał umowę. W sierpniu podobną zawarł z Miejskim Szpitalem Zespolonym, w której dyrekcja miejskiego szpitala zobowiązała się do udostępnienia - na potrzeby wykonywania badań i zajęć dydaktycznych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - konkretnych jednostek: oddziału klinicznego chorób wewnętrznych, oddziału klinicznego chirurgii ogólnej, oddziału klinicznego pediatrii.
Mocą podpisanej 7 września umowy zajęcia oraz praktyki w szpitalu wojewódzkim mają mieć, poza przyszłymi lekarzami, studenci pielęgniarstwa i fizjoterapii, a także ratownictwa medycznego, psychologii i farmacji. Współpraca prowadzona będzie na kilku płaszczyznach. Obok zajęć dydaktycznych na terenie szpitala będą realizowane również badania naukowe, z których wnioski mają być publikowane w specjalistycznych pismach naukowych, a także poruszane podczas konferencji.
- Nasi studenci już od jakiegoś czasu odbywają zajęcia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym – wyjaśnia rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. – Teraz mamy oficjalnie sfinalizowaną umowę, dzięki której z zajęć w Szpitalu będą korzystać nie tylko studenci kierunku lekarskiego, ale również pielęgniarstwa, farmacji, fizjoterapii, ratownictwa medycznego czy psychologii. Liczę, że efektem tej kooperacji będą doskonale przygotowani do wykonywania zawodu absolwenci.
Zadowolenia z zawartej współpracy nie ukrywał również dyrektor szpitala Łukasz Połatyński, licząc że studenci oraz kadra Collegium Medicum wniesie nową jakość do funkcjonowania lecznicy, co przełoży się na podniesienie jakości usług świadczonych przez placówkę.
- Mam również nadzieję, że w przyszłości absolwenci kierunku lekarskiego podejmą zatrudnienie właśnie w naszym szpitalu, i co z tym związane zapewnią należytą opiekę pacjentom – podkreśla Łukasz Połatyński.
Przypomnijmy, że miasto zachęca studiujących lekarzy i pielęgniarki do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym poprzez fundowanie stypendiów w ramach programu "Częstochowa dla Medyków". Tegoroczny nabór wniosków - dla studentek i studentów VI roku kierunków medycznych oraz III i V roku kierunków pielęgniarskich (w przypadku studiów pielęgniarskich stypendium jest dedykowane tylko dla osób z uczelni częstochowskich) - trwa do końca września tego roku (więcej tutaj).
Źródło: UM, UJD |