AktualnościEdukacjaFelietonyGospodarkaKomunikacjaKościółKultura i rozrywkaMiastoPolicjaRegionSportZdrowie
Rugby
Częstochowskie rugbystki na podium drugiego turnieju Mistrzostw Polski Kobiet
PP 24.10.2022 14:25

Częstochowskie rugbystki zajęły drugie miejsce w rozegranym w niedzielę, 23 października na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym "Kronos II turnieju Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7". Dzięki temu awansowały na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrano mecze systemem "każdy z każdym". W grupie A znalazły się - Biało-Zielone Ladies Gdańsk, Amazonek Lublin, Budowlane Łódź oraz debiutantki z Orkana Sochaczew. W grupie B mierzyły się ze sobą ekipy - Rugby Club Częstochowa, Juvenii Kraków, Atomówek Łódź i Błyskawic Rzeszów.

W pierwszym meczu częstochowskie rugbystki zmierzyły się z Atomówkami. Cały mecz odbywał się pod dyktando gospodyń i choć nie ustrzegły się błędów, to spotkanie zakończyło się pewnym zwycięstwem częstochowianek 32:10.

W kolejnym meczu mierzyły się z bardzo mocnymi tej wiosny dziewczynami z Juvenii Kraków. Pierwsza połowa była dość wyrównana i mimo że częstochowianki miały dwie świetne okazje na zdobycie przyłożenia, to zabrakło niestety wykończenia. Do przerwy było 0:7 dla Juvenii. Na początku drugiej części spotkania krakowianki wyprowadziły dwa szybkie ciosy. Mimo to częstochowianki walczyły do końca, co zaowocowało zdobyciem jednego przyłożenia. Ostatecznie przegrały 5:21.

Trzeci mecz z Błyskawicami Rzeszów był dość podobny do pierwszego - kontrola przebiegu spotkania, ale też niestety małe błędy. Wygrana RCC 26:7 dała częstochowskim zawodniczkom drugie miejsce w grupie i awans do półfinałów o miejsca 1.-4.

W półfinale RCC zmierzyło się się z świetnie zorganizowanymi w obronie Ladies Gdańsk. Wygrały one swój debiutancki turniej w Lublinie, a w fazie grupowej w Częstochowie wszystkie mecze z imponującym bilansem małych punktów 96:5. Mimo to udało się częstochowskich rugbystkom znaleźć na nie sposób. Bardzo cierpliwa gra w ataku i równie dobrze zorganizowana gra w obronie sprawiły, że był to najbardziej zacięty mecz całego turnieju. Do przerwy prowadziły gdańszczanki 7:0. Jednak w drugiej połowie częstochowianki doprowadziły do remisu 7:7. Sędzia zarządził dogrywkę do pierwszego przyłożenia. Po 5 dodatkowych minutach zażartej walki to gospodynie zdobyły złote punkty, a cały stadion wybuchł ogromną radością. Oznaczało to, że RCC zagra w finale turnieju.

W meczu o 1. miejsce częstochowianki spotkały się ponownie ze świetnie dysponowaną Juvenią Kraków. Niestety, spotkanie miało jednostronny charakter. Przy ciężkim do odrobienia prowadzeniu,  trener częstochowianek wpuścił w w drugiej połowie wszystkie rezerwowe zawodniczki, które we wcześniejszych meczach nie miały zbyt dużo okazji do gry. Finał zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Juvenii 41:0, a RCC przypadło bardzo dobre, drugie miejsce w turnieju.

Na najniższym stopniu podium uplasowały się Amazonki Lublin, które w meczu o 3. miejsce pokonały Ladies Gdańsk. Kolejne miejsca zajęły: Atomówki Łódź, Błyskawice Rzeszów, Orkan Sochaczew i Budowlane Łódź.

Po tym turnieju nastąpiło duże przetasowanie w klasyfikacji generalnej. Prowadzenie objęła drużyna Juvenii Kraków, spychając na drugie miejsce gdańszczanki. Trzecią pozycję zajmują ex aequo trzy drużyny - Rugby Club Częstochowa, Amazonki Lublin i Atomówki Łódź. Na szóstej pozycji są Budowlane Łódź, siódmej Błyskawice Rzeszów, a ósmej Orkan Sochaczew.

- Dzień przed turniejem mieliśmy krótkie zgrupowanie. W jego trakcie przeprowadziliśmy analizę video naszych meczów z Lublina, a następnie przećwiczyliśmy najważniejsze elementy gry na treningu. Dało to bardzo dobry efekt - zmiana sposobu poruszania się po boisku i podejmowania decyzji przez dziewczyny przerosła moje oczekiwania - mówi trener RCC Michał Krzypkowski. - Mimo że w porównaniu z pierwszym składem z Lublina nastąpiła tylko jedna zmiana personalna, to w Częstochowie oglądaliśmy zupełnie inną, o wiele lepszą drużynę. Kłaniam się w pas naszym zawodniczkom za postawę i walkę zwłaszcza w meczu półfinałowym z Gdańskiem. Dla mnie po tym spotkaniu były już zwyciężczyniami. Trochę szkoda finału, ale i tak cel na te zawody został zrealizowany z dużą nawiązką.

Skład RCC:  Larysa Banasik, Kamila Bryłka, Natalia Chłód, Paulina Grzyb, Weronika Kalota, Maja Korasiak, Dominika Kozik, Nicole Ligudzińska, Weronika Musialik, Julia Weżgowiec, Marta Wojtok, Zuzanna Woźniak.

Juvenia Kraków 29:5 Błyskawice Rzeszów
Atomówki Łódź 10:32 RC Częstochowa (punkty dla RCC: Musialik 10pkt. - 2P; Weżowiec 10pkt. - 2P; Banasik 5ptk. - 1P; karne przyłożenie - 7pkt.)
Juvenia Kraków 21:5 RC Częstochowa (Musialik 5pkt. - 1P)
Atomówki Łódź 20:5 Błyskawice Rzeszów
Juvenia Kraków 26:12 Atomówki Łódź
RC Częstochowa 26:7 Błyskawice Rzeszów (Musialik 16pkt. - 2P, 3pd; Kalota 5pkt. - 1P; Korasiak 5pkt. - 1P)