Miejskie Przedszkole nr 9 przy ul. Sabinowskiej zyskało nową kotłownię gazową. To była jedna z ostatnich miejskich placówek oświatowych, która korzystała do tej pory z ogrzewania węglowego.
Nowa kotłownia gazowa powstała łącznym kosztem 697,5 tys. zł (wraz z projektem i opłatą za przyłącza) w ramach programu poprawy gospodarki energetycznej w obiektach użyteczności publicznej Miasta Częstochowy.
Zakres robót wykonywanych przez wyłonioną w przetargu częstochowską firmę Eko-technologie.eu objął: likwidację kotłowni węglowej, budowę wewnętrznej instalacji gazu z odcinkiem zewnętrznym dla kotłowni gazowej i kuchni (wykonanym od punktu przyłączenia do sieci do budynku przedszkola), wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej w kuchni, niezbędne roboty w zakresie instalacji elektrycznych w kuchni i kotłowni, wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, prace ogólnobudowlane i wykończeniowe, wyłożenie płytkami podłogi i ścian, malowanie, wymianę wyposażenia kuchni na nowe.
MP 9 było jedną z ostatnich miejskich jednostek, które korzystały jeszcze z kotłowni węglowej. Przedszkole dwa lata temu przeszło termomodernizację, a obecnie zyskało również ekologiczne ogrzewanie.
Obecnie paliwo węglowe z kotłowni wykorzystywane jest jeszcze tylko w SP 16 (przy ul. Ułańskiej) oraz w MP 32 (ul. św. Rocha), przy czym w przypadku tej większej kotłowni - w Szkole Podstawowej - planowane jest przejście na gaz w 2025 r. Poza tym w dwóch szkołach (SP 15 i 52) działają jeszcze kuchnie węglowe.
W "odwrocie" jest także olej opałowy. W SP 15 (przy ul. Wirażowej), ogrzewanej olejem, planowana jest kotłownia gazowa. Olej jako paliwo funkcjonuje jeszcze tylko w SP 11 (ul. Festynowa) oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Połanieckiej (w tej drugiej placówce także możliwe będzie przejście na bardziej ekologiczne ogrzewanie gazowe).
Pozostałe miejskie szkoły i przedszkola ogrzewane są ciepłem sieciowym lub gazem.