fot. PL
Muzeum Częstochowskie otrzymało dwa wyróżnienia w konkursie marszałka woj. śląskiego za wydarzenie muzealne roku. Naszemu muzeum zostały przyznane nagrody za zadania „Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej” oraz „Konserwacja tła fotograficznego z wizerunkiem klasztoru jasnogórskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej”. Uroczysta gala odbyła się 17 czerwca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Oba projekty zostały dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O wyróżnionych pracach więcej mówi Agnieszka Ciuk-Koćwin z działu etnografii Muzeum Częstochowskiego – Pierwszy projekt prezentował ponad 100 wizerunków Matki Boskiej Częstochowskiej. Wystawa była złożona z eksponatów z naszego muzeum oraz muzeum etnograficznego w Warszawie i Krakowie, ze zbiorów prywatnych, a także obrazów specjalnie namalowanych na tę wystawę przez współczesnych artystów. Drugie wyróżnienie otrzymaliśmy w ramach konserwacji obiektu, który znajdował się w muzeum w dziale fotografii. Był on bardzo zniszczony, więc trzeba było wielu środków zapobiegawczych i rekonstrukcyjnych, żeby go odnowić. Sama konserwacja trwała prawie pół roku.
Ustanowiona w 2006 roku Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wydarzenie muzealne roku przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej w roku poprzedzającym nagrodę dla podkreślenia wagi ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Nagrody Marszałka za wydarzenie muzealne roku 2023 przyznawane były w czterech kategoriach: wystawy, publikacje książkowe, dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne oraz dokonania z zakresu konserwacji.
- Jesteśmy bardzo dumni, że zostaliśmy docenieni przez Marszałka Województwa Śląskiego. Projektów było naprawdę dużo, a nasze zdobyły dwa wyróżnienia spośród ponad 40 instytucji, które zgłosiły się do konkursu – komentuje Agnieszka Ciuk-Koćwin.
Na konkurs wpłynęło łącznie 47 zgłoszeń z 15 muzeów województwa śląskiego: wystawy (15 zgłoszeń), publikacje książkowe (11 zgłoszeń), dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego, w tym wydawnictwa multimedialne (16 zgłoszeń), dokonania z zakresu konserwacji (5 zgłoszeń).
Źródło: UM Częstochowy |