fot.PL
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego podsumowało 22 marca 11. edycję Konkursu Wiedzy o Wodzie ”Woda = Życie”, zorganizowanego z okazji obchodów Światowego Dnia Wody 2024. W tym roku hasłem przewodnim było "Wykorzystanie wody dla pokoju". Wodociągi Częstochowskie prowadzą szerokie działania oświatowe, ekologiczne i społeczne, promując zdrowy tryb życia, w tym picie wody z kranu. Edukacja ekologiczna zajmuje ważne miejsce w działalności przedsiębiorstwa. Jednym z jej przykładów był właśnie organizowany cyklicznie Konkurs Wiedzy o Wodzie ”Woda = Życie”, w którym wzięli udział uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych z Częstochowy i okolic.
W grudniu ubiegłego roku odbył się etap szkolny konkursu, który polegał na przygotowaniu przez uczniów prezentacji multimedialnej pt. „Tajemnice wody”. Komisje szkolne wyłoniły najlepsze i najbardziej wartościowe prezentacje, a autorzy tych pracy zostali reprezentantami szkół w etapie finałowym. Ostatecznie wzięło w nim udział 17 uczniów ze szkół podstawowych z Częstochowy, miasta i gminy Kłobuck oraz gmin: Miedźno, Mykanów i Poczesna.
Etap finałowy zorganizowano 22 marca w Klubie Studnia. Uczniowie rozwiązywali test składający się z kilkudziesięciu pytań (otwartych i zamkniętych) o zróżnicowanym stopniu trudności. Test, tak jak w latach ubiegłych, sprawdzał wiedzę uczestników miedzy innymi z chemii, biologii, geografii, fizyki, znajomość informacji znajdujących się na oficjalnej stronie Światowego Dnia Wody oraz wiedzę dotyczącą gospodarki wodnościekowej realizowanej przez częstochowskie przedsiębiorstwo.
Wyniki konkursu ogłosił dyrektor techniczny Wodociągów Częstochowskich Zbigniew Cierpiał, który wraz z zastępcą prezydenta Częstochowy Piotrem Grzybowskim pogratulowali wszystkim uczestnikom udziału w konkursie oraz wręczyli nagrody jego laureatom.
- Chciałem pogratulować finalistom konkursu z trzech powodów. Pierwszy powód jest taki, że wam się chciało. Cieszę się, że postanowiliście przez chwilę odejść od gier lub innych rzeczy. Po drugie gratuluję kreatywności, bo żeby przygotować prezentację, trzeba było trochę pomyśleć. Gratuluję też samej wiedzy, bo test był dość trudny. Takie same gratulacje należą się opiekunom, ponieważ bez nauczycieli nie mogłoby do tego dojść - mówił zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski.
Wodociągi Częstochowskie po każdej, zakończonej edycji konkursu, na podstawie udzielonych odpowiedzi na teście, wyłaniają pytanie, które przysporzyło uczestnikom najwięcej trudu. Tym razem było to:
„Wodociągi Częstochowskie eksploatują 8 oczyszczalni ścieków, w których oczyszczanie ścieków oparte jest o metody: A. mechaniczno-biologiczne, B. tylko biologiczne, C. tylko mechaniczne, D. mechaniczno-biologiczno-chemiczne”.
Najlepiej z testem poradził sobie Jakub Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie. - Test były trudny, a największe problemy sprawiły mi zadania obliczeniowe. Jeśli chodzi o zagadnienia z przedmiotów, to zdecydowanie była to chemia - powiedział zwycięzca konkursu.
Drugie miejsce zajął Igor Romić - uczeń Szkoły Podstawowej w Czarnym Lesie, a podium uzupełniła Weronika Godela - uczennica Społecznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie.
Zgodnie z regulaminem konkursu wręczono również nagrodę za najlepszą prezentację przygotowaną w pierwszym etapie konkursu. Otrzymał ją Damian Bednarski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Częstochowie. Dodatkowo wręczono nagrodę pieniężną dla placówki zwycięzcy konkursu, tj. Szkoły Podstawowej nr 49 w Częstochowie.
Nagrody w konkursie zostały w połowie sfinansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Druga pula środków pochodziła z budżetu Wodociągów Częstochowskich. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Warszawie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, prezes Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie Zbigniew Niesmaczny.
Źródło: Wodociągi Częstochowskie |