fot. Stanisław Żelasko
Młodzież z kilku europejskich krajów brała udział w warsztatach biotechnologicznych w ramach ERASMUS+, które odbywały się w liceum "Norwida". Odwiedziła też Urząd Miasta. W IX Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida odbywały się międzynarodowe warsztaty naukowe w ramach unijnego projektu ERASMUS+ „European Challenges in gene editing by CRISPR”. Oprócz młodzieży ,,Norwida”, brali w nich udział uczniowie i uczennice z 7 szkół z Niemiec, Francji, Czech, Słowacji, Grecji, Litwy i Danii.
Celem całego projektu jest poznanie najnowszych zagadnień i technik biotechnologicznych kryjących się pod terminem ,,CRISPR/Cas9”. Przy czym ,,najnowszych” to bardziej adekwatne określenie niż ,,nowoczesnych”, bo za opracowanie tej niezwykle precyzyjnej i wydajnej metody edycji genomu Nagrodę Nobla przyznano w 2020 roku – otrzymały ją w dziedzinie chemii Emmanuelle Charpentier i Jennifer A. Doudna. Technologia ta działa podobnie jak nożyczki w naszym makroświecie – umożliwia ,,wycinanie” pewnej części kodu DNA i zastępowanie go innym – tak, aby np. pozbyć się jakichś obecnych w nim patologii. Już dzisiaj CRISPR/Cas9 pomaga odkrywać nowe kierunki rozwoju np. terapii przeciwnowotworowych czy terapii dla ludzi cierpiących na przewlekłe, genetyczne schorzenia.
Częstochowski ,,Norwid” jest jedną z nielicznych szkół w Polsce (być może nawet jedyną), która oferuje młodzieży warsztaty o takiej tematyce na tak zaawansowanym poziomie. Osobną korzyścią jest możliwość współpracowania w środowisku laboratoryjnym w międzynarodowym zespole czy używania bardziej wyspecjalizowanego języka angielskiego.
Uczestniczki i uczestnicy warsztatów znaleźli także chwilę, aby spotkać się w Urzędzie Miasta z naczelnikiem Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim i poznać działania miasta na polu związanym ze szkolnictwem. Dr Jürgen Braun, pochodzący z Pforzheim (partnerskiego miasta Częstochowy) kierownik projektu „European Challenges in gene editing by CRISPR”, zaprezentował jego założenia i przedstawił przebieg dotychczasowej w nim współpracy. Goście otrzymali upominki związane z Częstochową.
Źródło: UM Częstochowy |