Ponad pół tysiąca metrów sześciennych głębokości ma studnia, z której pobierana jest woda dla mieszkańców gminy Konopiska. To najgłębszy otwór eksploatowany przez Wodociągi Częstochowskie.
Na leśnym terenie w sąsiedztwie pola golfowego w Konopiskach zlokalizowane jest jedno z 14 pomocniczych ujęć wody Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego. W jego skład wchodzi studnia o głębokości aż 525 metrów.
- Mamy tutaj do czynienia z ciekawostką, ponieważ otwór pierwotnie był wykonany przez Krajowy Instytut Geologiczny celem poszukiwania rud cynkowo-ołowiowych - informują Wodociągi Częstochowskie. - Nastąpiło to na przełomie lat 1974-1985. Wówczas głębokość wynosiła 675 metrów. W latach 90. ubiegłego wieku ówczesne Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przejęło ten otwór do eksploatacji. Część otworu zacementowano i głębokość docelowa 525 metrów utrzymuje się do dzisiaj.
Jak wyjaśniają Wodociągi Częstochowskie, tak duża głębokość studni ma swoje uwarunkowanie w podłożu terenu, skąd pobierana jest woda. Ujęcia pomocnicze "Konopiska-Kopania" eksploatuje piętro wodonośne triasu środkowego.
- Zasadniczą kwestią jest to, że trzeba się dowiercić do warstwy wodonośnej.Tutaj przy nawiercaniu woda wystąpiła dopiero na 433 metrze - informują Wodociągi Częstochowskie. - To otwór nazywany wapieniem muszlowym pochodzenia organogenicznego.
Oprócz studni głębinowej na terenie ujęcia znajdują się dwa żelbetonowe zbiorniki magazynowe (każdy o pojemności 200 m3), pompownia i stacja uzdatniania wody. Pobierana z otworu woda posiada bowiem ponadnormatywną zawartość żelaza i w dużo mniejszym stopniu manganu, co determinuje konieczność poddania jej temu procesowi. Stężenie żelaza jest największe z wszystkich ujęć eksploatowanych przez Wodociągi Częstochowskie, bo wynosi prawie 5 tys. mikrogramów na dm3 na litr wody. W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi wartość maksymalna wynosi natomiast 200 mikrogramów na dm3.
- Szczęśliwie dla nas i naszych odbiorców te zanieczyszczenia umożliwiają zastosowanie procesów, które mają bardzo niski, a właściwie żaden wpływ na jakość wody. Dzięki temu jej stan pierwotny zostaje zachowany i woda kierowana do odbiorców jest wyjątkowa smaczna, jakościowo bardzo dobra i bezpieczna - zapewniają Wodociągi Częstochowskie.
Jak informuje przedsiębiorstwo, w najbliższych kilkunastu miesiącach na zlecenie Związku Komunalnego Gmin wybudowany zostanie wodociąg łączący strefę Cisia ze strefą Konopiska, a także pompownia w Aleksandrii.
Dlaczego jest to tak ważne? Ujęcie Konopiska ze względu na swoją hydraulikę w przypadku wystąpienia problemów potrzebuje drugiego źródła zasilania. Dla Wodociągów Częstochowskich dywersyfikacja dostaw wody do klienta jest najważniejsza, w co wpisuje się właśnie ta inwestycja.