Jeśli podwyżki prądu nieustannie Cię stresują, chcesz zainwestować tak, aby nie musieć całe życie tonąć w rachunkach. Ponadto przejmujesz się losem naszej planety, masz domek jednorodzinny i oszczędności… Fotowoltaika może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jak działa fotowoltaika?
Może nie każdy słyszał o fotowoltaice, ale każdemu kiedyś obiły się o uszy słowa „panele słoneczne”. Każdy też na pewno kiedyś je widział. Czy wiemy jednak, jak one działają? Panele takie, znajdując się na dachu naszego domu, pobierają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w energię elektryczną, czyli taką, której używamy na co dzień. Dzięki temu otrzymujemy darmowy, uzyskany ze słońca prąd. Energię, którą pobieramy dzięki panelom, możemy wykorzystać do ogrzewania wody, domu, można ją także magazynować i sprzedawać. To stuprocentowo ekologiczne rozwiązanie – taka energia nigdy się przecież nie kończy. Kiedy panele słoneczne zostaną zainstalowane, możemy przestać obawiać się o rachunki czy o wzrastające koszty prądu. Nie musimy się również martwić o dostawę energii – panele fotowoltaiczne pobierają ją niezależnie od pogody, nawet w bardzo pochmurne dni. To rozwiązanie warte rozważenia szczególnie dla dużych rodzin, takich, które na prąd, ogrzewanie i ciepłą wodę wydają dużo pieniędzy. Ich inwestycja szybko się zwróci.
Fotowoltaika i jej dostępność w Polsce
Na panele słoneczne decyduje się coraz więcej Polaków. Co za tym idzie, wzrasta ich dostępność. Żeby w nie zainwestować, musisz posiadać na własność dom jednorodzinny oraz pieniądze, które możesz poświęcić na ten zakup. To jedyne wymagania, jakie należy spełniać, aby zacząć myśleć o tym, żeby dzięki fotowoltaice żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Panele słoneczne można zainstalować w każdym miejscu bez względu na klimat. Decydują się na nie osoby zarówno ze wsi, przedmieść, jak i miast – mniejszych i większych. Co za tym idzie, fotowoltaika w Częstochowie również prężnie się rozwija i czeka na kolejnych klientów. Jeśli rozważamy takie rozwiązanie dla naszego domu, warto skontaktować się z firmą, która świadczy usługi fotowoltaiczne w naszej okolicy – wówczas przed podjęciem tej ważnej decyzji będziemy mieli okazję porozmawiać z konsultantami, którzy wyjaśnią nam wszystko krok po kroku. Ich merytoryczna wiedza na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji oraz w lepszym zrozumieniu mechanizmów fotowoltaiki.
Dofinansowania na panele fotowoltaiczne - jak dostać?
Czasami okazuje się, że można zaoszczędzić także na… samej inwestycji. Ze względu na swój niezaprzeczalny wkład w ekologię i ograniczanie transmisji dwutlenku węgla do atmosfery, panele słoneczne mogą być finansowane przez rząd lub Unię Europejską. Warto zainteresować się tym tematem przed zakupem instalacji. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dofinansowania na panele fotowoltaiczne? Aby starać się o dofinansowanie, należy złożyć wniosek drogą internetową. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia podania, nasza sytuacja finansowa może się znacząco zmienić – bez korzystania z dofinansowania koszty instalacji paneli zwracają się w przeciągu dziewięciu, dziesięciu lat. Jeśli jednak uzyskamy dofinansowanie, czas ten skraca się aż o trzy lata. Oznacza to, że z pomocą programów państwowych już po sześciu, siedmiu latach możemy zacząć czerpać korzyści z naszej inwestycji. W przyszłości może podziękować nam za to nasz portfel, rodzina, a także następne pokolenia, bo w końcu to dla nich chcemy zostawić piękną, zdrową planetę.
Źródło: materiały prasowe |