W kwietniu 2019 roku w Urzędzie Pracy w Częstochowie zarejestrowanych było ok. 7 tys. osób, czyli aż 470 mniej niż w poprzednim miesiącu. Poziom bezrobocia zarówno w mieście, jak i w regionie sukcesywnie spada, a ofert pracy przybywa. Obecnie znalezienie zatrudnienia w mieście nie jest trudne, ale warto wiedzieć, od czego zacząć poszukiwania wymarzonej posady. Poszukiwanie pracy – pierwsze kroki
Do poszukiwania pracy trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto określić swoje oczekiwania względem posady, np. czy odpowiednia będzie praca na całym etacie, czy może część etatu. Niektórym osobom najbardziej odpowiada telepraca, inne z kolei cenią kontakt z ludźmi. Dzięki jasnemu określeniu swoich oczekiwań łatwiej będzie selekcjonować oferty.
Następny krok to oczywiście poszukiwanie wymarzonej posady. Na pewno pomocne będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy, aby poznać możliwości w regionie – więcej informacji w artykule Sytuacja na rynku pracy w regionie – kto znajdzie zatrudnienie w 2019? Dobrym pomysłem jest również poszukanie ofert w specjalnych serwisach internetowych, np. Aplikuj.pl.
CV – jak je napisać, aby znaleźć pracę?
W Częstochowie konkurencja na rynku pracy jest spora, dlatego stworzenie profesjonalnego CV jest niezmiernie ważne. Musi ono zainteresować pracodawcę, dlatego trzeba się przyłożyć do jego napisania. Można skorzystać z pomocy doradcy w urzędzie pracy, a także z przykładowych wzorów na portalach internetowych. Warto jednak pamiętać, że szablonowe rozwiązania mogą nie zwrócić na siebie uwagi, przez co CV przepadnie w gąszczu innych, bliźniaczo podobnych. Trzeba dobrze postarać się przy pisaniu CV, ponieważ od tego w dużej mierze zależy, czy uda się zdobyć posadę.
Przygotowanie do rozmowy o pracę
Złożenie CV to początek drogi ku wymarzonej pracy. Kolejnym ważnym etapem jest rozmowa o pracę, do której warto się odpowiednio przygotować. Na pewno trzeba zaznajomić się z podstawowymi informacjami o firmie oraz określić swoje mocne i słabe strony. Warto lekko odświeżyć swoją znajomość języka obcego i przygotować się na trudne pytania, np. na temat oczekiwanego wynagrodzenia.
Źródło: własne |